Psikoteknik değerlendirme ülkemizde;

1997 yılında 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda yasal olarak tanımlanmış olup aşağıdaki trafik ihlallerini yapan sürücülerin ehliyet iadesinde karar verme aşamasında kullanılmaktadır.

1- Madde 51/2-b; Bir yılda beş kez hız limitlerini ihlal etmek
2- Madde 48/5; Beş yılda üç kez alkollü şekilde araç kullanmak
3- Madde 118; Bir yılda iki kez 100 ceza puanını doldurmak

25.02.2004 tarihinde 4925 sayılı Karayolları Taşımacılık Kanunu ile yürürlüğe giren karayolları Taşıma Yönetmeliği, madde 36-d) gereği; sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları zorunlu kılınmıştır. Kurumsal olarak TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ bünyesindeki uzman er ve erbaşların Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO otobüs idaresinde ve EGM eğitim daire başkanlığında personellerin becerilerine göre araç ve görev istihdamında kullanılmaktadır.

Karayolları mevzuatı gereğince tüm ticari araç sürücüleri(taksici, minübüscü, servisci, kamyoncu, tırcı, otobüscü, şirket aracı kullanan şoförler)  her beş yılda bir psikoteknik testinden geçerek psikoteknik raporunu almak zorundadır.  Yeni yayınlanan mevzuat gereğince psikoteknik almak zorunda olan sürücünün psikoteknik belgesini bulundurmaması neticesinde bu belge ile ilgili cezai işleme tabi tutulacağı açıklanmıştır.