Psikoteknik belgesi için gerekli evrakları, sürücünün psikoteknik belgesi almak için ehliyeti ve T.C kimliğinin yanında olması yeterlidir.

Psikoteknik belgesi için gerekli evraklar da adayın öncelikle sağlık bakanlığınca yetkilendirilmiş bir merkeze ulaşması gerekmektedir. Sürücünün ve ya adayın kendi için uygun bir zamana randevu oluşturup, randevu saatinde teste girmek için hazır bir şekilde merkezde olması gerekir. Aday merkeze geldikten sonra ehliyet ve kimlik belgelerinin asıllarını göstermeli bunların bir nüsha fotokopisi merkezde arşiv için saklanmalıdır.

Adaya yapılacak işlemler sırasıyla anlatılmalı psikoteknik değerlendirme taahhütnamesi okutularak imzalatılmalıdır.

Psikoteknik belgesi kaç günde alınır?

Değişen ve gelişen ülke koşullarında belirli bir meslek için, o mesleğe uygun personel seçimi hem iş gücü hem maliyet açısından çok önemlidir. Yanlış personel seçiminin hem maliyet hem de işçi sağlığı ve güvenliği açısından büyük problemleri beraberinde getirerek ülkemizin büyük zararlar görmesine neden olmaktadır. Kabiliyetine göre kişinin uygun olduğu meslek dalına yönelmesini sağlamak hem iş hayatının düzenin sağlanması hem de mesleği icra eden personelin sağlığına mal olabilecek hata yapma riskinin en aza indirmek açısından yetki belgeleri için yapılan testler çok önemlidir.

Psikotekniğin gelecekte sürücülük dışında ki meslek personeli için de önemli bir ölçüm ve yetenek belirleme test sistemi olarak karşımıza çıkması öngörülmektedir.

Karayolları mevzuatı gereğince tüm ticari araç sürücüleri(taksi şoförü, servis şoförü, kamyon şoförü, tır şoförü, otobüs şoförü, şirket aracı kullanan şoförler) her beş yılda bir psikoteknik testinden geçerek psikoteknik raporunu almak zorundadır. Yeni yayınlanan mevzuat gereğince psikoteknik almak zorunda olan sürücünün belgesini bulundurmaması neticesinde bu belge ile ilgili cezai işleme tabi tutulacağı açıklanmıştır.

Psikoteknik raporu artık T. C. Kimlik numarasından veya emniyet müdürlüklerinin sorgu sistemi polnet üzerinden görüntülenebilmektedir. Dolayısıyla olası denetimlerde adayın kimlik ve ehliyet bilgilerinden bu belgesinin olup olmadığı ya da sahte belge sunulmasının önüne geçilmesi açısından bir milat olduğu düşünülebilir. Sistem bu haliyle psikoteknik belgesinin sahtesiyle gerçeğinin ayrılması, sürücülerin belgeyi taşımakta ki zorlukları gibi durumları ortadan kaldırarak, hızlı ve güvenilir denetim olanağı sunmuştur.

Yeni mevzuat ile birlikte belgenin sorgusunun kolay bir şekilde yapılması neticesinde emniyet birimleri zorunlu olan bu belge ile ilgili cezai işlemlere başlamış ve güvenilir trafik ortamı oluşturmak için son derece hassa bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Netice olarak teste tabi olduktan sonra psikiyatri muayenesinden geçen tüm adaylar e devlet sistemi ile kendi belgelerinin doğruluğunu kontrol etme şansını elde etmişlerdir.