2019 Psikoteknik fiyatları her yılın şubat ayında Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurulca açıklanır. Her psikoteknik merkezinde psikoteknik test ücreti aynıdır.

Merkezlerin maliyet hesaplamaları göz önünde bulundurularak sağlık bakanlığı yetkilileri her yıl 2019 psikoteknik fiyatları gibi taban ücret uygulaması için bir fiyat belirler ve bu fiyat üzerinde yüzde otuz fazla ücret alma hakkı tanır.

2019 psikoteknik fiyatları uygulaması merkezleri fiyat açısından standart olması psikoteknik belgesinin tek bir değerinin olması hem merkezlerin hem de psikoteknik almak için gelen adayların eşit hizmet ve kaliteyi bulması açısından çok önemlidir.

Sağlık bakanlığa bağlı olarak çalışmakta olan psikoteknik değerlendirme merkezleri 2019 taban fiyat uygulamasında olduğu gibi fiyat zorunluluğuna uymak zorundadır. Bu sebeple adaylarca bilinmesi gereken psikoteknik test ücreti her bir psikoteknik değerlendirme merkezinde aynı olduğudur.

Aday psikoteknik belgesi fiyatlarını öğrenmek istediğinde başvurduğu psikoteknik değerlendirme merkezinden sağlık bakanlığının psikoteknik fiyatı yazısını isteme hakkına sahiptir.

Psikoteknik fiyatlarının sağlık bakanlığının belirlediği miktarlar dışında işlem yapan merkezler süreli kapanma psikoteknik fiyat tarifesine uyulmamasının tekrarı halinde süresiz kapatma ve ruhsat iptaline kadar yaptırımlar ilgili kurumlarca uygulanmaktadır.

Karayolları mevzuatı gereğince tüm ticari araç sürücüleri(taksi şoförü, servis şoförü, kamyon şoförü, tır şoförü, otobüs şoförü, şirket aracı kullanan şoförler) her beş yılda bir psikoteknik testinden geçerek psikoteknik raporunu almak zorundadır. Yeni yayınlanan mevzuat gereğince psikoteknik almak zorunda olan sürücünün belgesini bulundurmaması neticesinde bu belge ile ilgili cezai işleme tabi tutulacağı açıklanmıştır.

Psikoteknik raporu artık T. C. Kimlik numarasından veya emniyet müdürlüklerinin sorgu sistemi polnet üzerinden görüntülenebilmektedir. Dolayısıyla olası denetimlerde adayın kimlik ve ehliyet bilgilerinden bu belgesinin olup olmadığı ya da sahte belge sunulmasının önüne geçilmesi açısından bir milat olduğu düşünülebilir.

Sistem bu haliyle psikoteknik belgesinin sahtesiyle gerçeğinin ayrılması sürücülerin belgeyi taşımakta ki zorlukları gibi durumları ortadan kaldırarak, hızlı ve güvenilir denetim olanağı sunmuştur.

Yeni mevzuat ile birlikte belgenin sorgusunun kolay bir şekilde yapılması neticesinde emniyet birimleri zorunlu olan bu belge ile ilgili cezai işlemlere başlamış ve güvenilir trafik ortamı oluşturmak için son derece hassa bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Netice olarak teste tabi olduktan sonra psikiyatri muayenesinden geçen tüm adaylar e devlet sistemi ile kendi belgelerinin doğruluğunu kontrol etme şansını elde etmişlerdir.