Avrupa psikoteknik olarak açıldığımızdan bu yana İstanbullun birçok ilçesinden gelen sürücülere belge kazanmalarına yardımcı olduk. 500 evler psikoteknik belgesi almak isteyen adaylar komşu ilçeden toplu taşıma araçları ile on beş dakika civarı bir sürede merkezimize ulaşıp beş yüz evler psikoteknik başvurusu yapabilirler.

Psikoteknik raporu nereden alınır?

Yıllardır 500 evler psikoteknik belgesi almak isteyen adaylar gibi İstanbullun tüm ilçelerinden gelen adaylarımıza yardımcı olarak kaliteli hizmet anlayışımızı devam ettirmekteyiz.

Beş yüz evler psikoteknik almanın kolay yolu olarak en uygun şekilde en çabuk yoldan psikoteknik belgesi kazanımları için sistemimiz son teknoloji cihazlar e-rapor sistemi ile uyumludur. Bundan önce olduğu gibi 500 evler psikoteknik raporu almak isteyen adaylarımıza bundan sonra da aynı şekilde hizmet etmekten memnun olacağız.

Psikoteknik belgesi için gerekli evraklar da adayın öncelikle sağlık bakanlığınca yetkilendirilmiş bir merkeze ulaşması gerekmektedir. Sürücünün ve ya adayın kendi için uygun bir zamana randevu oluşturup, randevu saatinde teste girmek için hazır bir şekilde merkezde olması gerekir. Aday merkeze geldikten sonra ehliyet ve kimlik belgelerinin asıllarını göstermeli bunların bir nüsha fotokopisi merkezde arşiv için saklanmalıdır. Adaya yapılacak işlemler sırasıyla anlatılmalı psikoteknik değerlendirme taahhütnamesi okutularak imzalatılmalıdır.

Karayolları mevzuatı gereğince tüm ticari araç sürücüleri(taksi şoförü, servis şoförü, kamyon şoförü, tır şoförü, otobüs şoförü, şirket aracı kullanan şoförler)  her beş yılda bir psikoteknik testinden geçerek psikoteknik raporunu almak zorundadır. Yeni yayınlanan mevzuat gereğince psikoteknik almak zorunda olan sürücünün belgesini bulundurmaması neticesinde bu belge ile ilgili cezai işleme tabi tutulacağı açıklanmıştır.

Psikoteknik raporu artık T. C. Kimlik numarasından veya emniyet müdürlüklerinin sorgu sistemi polnet üzerinden görüntülenebilmektedir. Dolayısıyla olası denetimlerde adayın kimlik ve ehliyet bilgilerinden bu belgesinin olup olmadığı ya da sahte belge sunulmasının önüne geçilmesi açısından bir milat olduğu düşünülebilir. Sistem bu haliyle psikoteknik belgesinin sahtesiyle gerçeğinin ayrılması sürücülerin belgeyi taşımakta ki zorlukları gibi durumları ortadan kaldırarak, hızlı ve güvenilir denetim olanağı sunmuştur.

Yeni mevzuat ile birlikte belgenin sorgusunun kolay bir şekilde yapılması neticesinde emniyet birimleri zorunlu olan bu belge ile ilgili cezai işlemlere başlamış ve güvenilir trafik ortamı oluşturmak için son derece hassa bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Netice olarak teste tabi olduktan sonra psikiyatri muayenesinden geçen tüm adaylar e devlet sistemi ile kendi belgelerinin doğruluğunu kontrol etme şansını elde etmişlerdir.