Avrupa psikoteknik olarak açıldığımızdan bu yana İstanbullun birçok ilçesinden gelen sürücülere belge kazanmalarına yardımcı olduk. Gazi mahallesi psikoteknik belgesi almak isteyen adaylar komşu ilçeden toplu taşıma araçları ile on beş dakika civarı bir sürede merkezimize ulaşıp gazi mahallesi psikoteknik başvurusu yapabilirler.

Psikoteknik raporu nerden alınır?

Yıllardır gazi mahallesi psikoteknik belgesi almak isteyen adaylar gibi İstanbullun tüm ilçelerinden gelen adaylarımıza yardımcı olarak kaliteli hizmet anlayışımızı devam ettirmekteyiz.

Gazi mahallesi psikoteknik almanın kolay yolu olarak en uygun şekilde en çabuk yoldan psikoteknik belgesi kazanımları için sistemimiz son teknoloji cihazlar e-rapor sistemi ile uyumludur.

Bundan önce olduğu gibi gazi mahallesi psikoteknik raporu almak isteyen adaylarımıza bundan sonra da aynı şekilde hizmet etmekten memnun olacağız.

Psikoteknik raporu eski yönetmeliğe göre üç nüsha halinde düzenlenir, testi uygulayan psikologun kaşesi ve imzası ile adaya verilir, aday bu raporu psikiyatri muayenesinden geçtikten sonra psikiyatri hekimine onaylatıp nihai sonuçlu raporuna sahip olmaktaydı.

Ancak imza kaşe sorunları belgenin güvenilirliği ve manüel rapor olmasının getirdiği problemler( kayıp olması, yıpranması, kaşe mühür ve imzanın sahte ya da eksikliği) gibi sebeplerden, teknoloji de ki gelişmelerle de ilgili olarak psikoteknik raporu e-rapor kapsamına alınmış olup, sürücü testten çıktıktan sonra test sonucu sağlık bakanlığının düzenlediği sistem üzerinden testi uygulayan psikolog tarafından bilgisayar ortamında oluşturulmaktadır.

Psikoteknik raporu, merkez de çalışan uygulayıcı psikolog tarafında sisteme yüklendikten sonra aday bir ay içerisinde herhangi bir psikiyatri hekimine giderek sürücülük için uygun şartlarda olup olmadığı ile ilgili muayene olarak test sonucu da göz önünde bulundurularak nihai sonucunu alır. Aday hekim muayenesinden sonra raporunu, hekimden ya da hastaneden alabilir.

Belgesini kaybeden aday, kendi Türkiye cumhuriyeti vatandaşlık numarası ile e- devlet sistemine giriş yaparak  belgenin kodlu ve orijinal halini, görüntüleyebilir ve belgeyi indirilerek kendisinden istenildiği vakit (iş. vb) sebeplerden bu belgeyi kullanabilmektedir

Psikoteknik raporu artık T. C. Kimlik numarasından veya emniyet müdürlüklerinin sorgu sistemi polnet üzerinden görüntülenebilmektedir. Dolayısıyla olası denetimlerde adayın kimlik ve ehliyet bilgilerinden bu belgesinin olup olmadığı, ya da sahte belge sunulmasının önüne geçilmesi açısından bir milat olduğu düşünülebilir. Sistem bu haliyle psikoteknik belgesinin sahtesiyle gerçeğinin ayrılması, sürücülerin belgeyi taşımakta ki zorlukları gibi durumları ortadan kaldırarak, hızlı ve güvenilir denetim olanağı sunmuştur.

Yeni mevzuat ile birlikte belgenin sorgusunun kolay bir şekilde yapılması neticesinde emniyet birimleri zorunlu olan bu belge ile ilgili cezai işlemlere başlamış ve güvenilir trafik ortamı oluşturmak için son derece hassa bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Netice olarak teste tabi olduktan sonra psikiyatri muayenesinden geçen tüm adaylar e devlet sistemi ile kendi belgelerinin doğruluğunu kontrol etme şansını elde etmişlerdir.